Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKryzys w służbie zdrowia. Szpital Biziela ograniczył przyjęcia pacjentów

Kryzys w służbie zdrowia. Szpital Biziela ograniczył przyjęcia pacjentów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 styczeń 2018 11:24
Kryzys w służbie zdrowia. Szpital Biziela ograniczył przyjęcia pacjentów Fot: CC BY-SA 4.0 by Darpaw

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy podjęła decyzję o ograniczeniu przyjęć pacjentów na kilku oddziałach. Powodem jest wypowiedzenie umów out-opt przez lekarzy rezydentów. Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski prowadzi ożywiony dialog z rezydentami, nie wiadomo jednak kiedy przyniesienie od efekty.

Jeszcze nie tak dawno minister Konstanty Radziwiłł na specjalnym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia twierdził, że jak się spojrzy na statystykę wypowiedzenia umów opt-out to w skali kraju stanowią mały procent, dlatego nie można mówić o kryzysowej sytuacji.

 

W szpitalu Biziela wypowiedziano kilkadziesiąt takich klauzul, do tej pory z małymi perturbacjami placówka funkcjonowała jednak w normalnie. Dzisiaj szpital Biziela poinformował jednak:

Z dniem 22.01.2018 r. w związku z wypowiedzeniem przez lekarzy klauzul i OPT-OUT i ograniczeniem czasu pracy do ustawowych 48 godzin tygodniowo Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy zmuszona jest w sposób istotny ograniczyć przyjęcia w tzw. „trybie planowym” (nie dotyczy pacjentów z kartą DILO) w następujących zakresach świadczeń:

 • chirurgia ogólna

 • - choroby wewnętrzne

 • - kardiologia

 • - ortopedia

 • położnictwo i ginekologia

 

W ubiegłym tygodniu rozmowy z rezydentami rozpoczął nowy minister Łukasz Szumowski. Po tym spotkaniu pojawiły się po obu stronach komunikaty, iż rozmowy idą w dobrym kierunku.

 

O co chodzi z klauzulami opt-out

Zgodnie z polskimi przepisami lekarz może na normalnej umowie pracować do 48 godzin w tygodniu. Może jednak zgodzić się na zawarcie klauzuli opt-out, która pozwala obejść to ograniczenie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo
 • Udany skok ze spadochronem posła Skuteckiego

  Co ciekawego w polityce słychać? Dobiega końca proces kształtowania list, choć nie trzeba się też aż tak śpieszyć, bo ostateczny termin rejestracji kandydatów minie dopiero 3 września. W ostatnim tygodniu poznaliśmy całą listę kandydatów Prawa i Sprawiedliwości, potwierdziły się jedynki komitetach Lewicy i PSL-Kukiz.

Wiadomości z regionu

Śledź nas