Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKryzys w służbie zdrowia. Szpital Biziela ograniczył przyjęcia pacjentów

Kryzys w służbie zdrowia. Szpital Biziela ograniczył przyjęcia pacjentów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 styczeń 2018 11:24
Kryzys w służbie zdrowia. Szpital Biziela ograniczył przyjęcia pacjentów Fot: CC BY-SA 4.0 by Darpaw

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 w Bydgoszczy podjęła decyzję o ograniczeniu przyjęć pacjentów na kilku oddziałach. Powodem jest wypowiedzenie umów out-opt przez lekarzy rezydentów. Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski prowadzi ożywiony dialog z rezydentami, nie wiadomo jednak kiedy przyniesienie od efekty.

Jeszcze nie tak dawno minister Konstanty Radziwiłł na specjalnym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia twierdził, że jak się spojrzy na statystykę wypowiedzenia umów opt-out to w skali kraju stanowią mały procent, dlatego nie można mówić o kryzysowej sytuacji.

 

W szpitalu Biziela wypowiedziano kilkadziesiąt takich klauzul, do tej pory z małymi perturbacjami placówka funkcjonowała jednak w normalnie. Dzisiaj szpital Biziela poinformował jednak:

Z dniem 22.01.2018 r. w związku z wypowiedzeniem przez lekarzy klauzul i OPT-OUT i ograniczeniem czasu pracy do ustawowych 48 godzin tygodniowo Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego Nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy zmuszona jest w sposób istotny ograniczyć przyjęcia w tzw. „trybie planowym” (nie dotyczy pacjentów z kartą DILO) w następujących zakresach świadczeń:

 • chirurgia ogólna

 • - choroby wewnętrzne

 • - kardiologia

 • - ortopedia

 • położnictwo i ginekologia

 

W ubiegłym tygodniu rozmowy z rezydentami rozpoczął nowy minister Łukasz Szumowski. Po tym spotkaniu pojawiły się po obu stronach komunikaty, iż rozmowy idą w dobrym kierunku.

 

O co chodzi z klauzulami opt-out

Zgodnie z polskimi przepisami lekarz może na normalnej umowie pracować do 48 godzin w tygodniu. Może jednak zgodzić się na zawarcie klauzuli opt-out, która pozwala obejść to ograniczenie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny remis Zawiszy w przygotowaniach do rundy jesiennej

  W sobotę, w samo południe, rozpoczął się mecz sparingowy pomiędzy V-ligowcami Zawiszą Bydgoszcz i Wisłą Tczew (okręg malborski). Podobnie jak ubiegłotygodniowy sparing ze Spartą Brodnica, mecz ten zakończył się remisem.

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.