Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTartak jednak problemem

Tartak jednak problemem

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 21 styczeń 2018 21:01
Tartak jednak problemem Fot: Facebook / Tartak Bydgoszcz

Do końca czerwca powinna zakończyć się budowa II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Termin może zostać jednak niedochowany, bowiem nie wszystkie działki zostały przekazane wykonawcy. Na drodze inwestycji stoi tartak Krzysztofa Pietrzaka, który zapowiada, że raczej szybko się nie wyniesie.

Sprawa z tartakiem ciągnie się przynajmniej od dwóch lat. Przedsiębiorca uważa, że sposób w jaki ratusz chce go wywłaszczyć oznaczać będzie jego bankructwo, dlatego swoje działania uważa za obronne. Już dwa lata temu Krzysztof Pietrzak apelował do prezydenta, aby wykupił od niego teren w drodze negocjacji dzięki czemu będzie mógł sprawnie przenieść swój biznes w inne miejsce. Prezydent Rafał Bruski nie widział możliwości takiego działania, stąd też postanowił wywłaszczyć tartak na podstawie specustawy. Rzeczoznawca powołany przez wojewodę wartość działek Pietrzaka wycenił na nieco ponad 750 tys. zł, z tego 538 tys. zł zostało mu już wypłacone. Jak podkreśla jednak przedsiębiorca, za te pieniądze nie jest wstanie kupić nowej ziemi wraz z domem mieszkalnym i przenieść tam maszyn, dlatego działek przy ulicy Ujejskiego nie opuścił.

 

Prezydent Rafał Bruski do tej pory przedstawiał stanowisko, że nie grożą nam opóźnienia. Ostatnie dni pokazują, że może być jednak inaczej, bowiem już kilka dni temu działki na których znajduje się tartak, powinny zostać przekazane wykonawcy inwestycji.

 

Egzekucja się opóźnia

Prezydent Bydgoszczy stoi na stanowisku, iż wojewoda powinien wydać wykonawcy teren budowy i za opóźnienia wini właśnie przedstawiciela rządu w terenie.. Na zupełnie innym stanowisku stoi jednak Urząd Wojewódzki - rzecznik wojewody Adrian Mól poinformował media - Pierwsze tytuły wykonawcze do Wojewody Kujawsko Pomorskiego przesłano we wrześniu 2017 r. Część z nich nie spełniało wymogów formalnych, co wiązało się z niemożnością przystąpienia do egzekucji na ich podstawie. Poprawne przesłano w październiku 2017 r. Klauzule wykonalności do tytułów wykonawczych nadano 23.10.2017 r. tytułom nie zawierającym pierwotnie błędów oraz 07.11.2017 r. tytułom przesłanym do Wojewody ponownie. Następnie w listopadzie 2017, w różnych terminach, zostały doręczone tytuły wykonawcze i wszczęto tym samym postępowanie egzekucyjne. Ponadto w dniu 11.01.2018 r., zgodnie z procedurą postępowania egzekucyjnego w administracji zostało do wszystkich zobowiązanych przesłane postanowienie wzywające do wykonania obowiązku zawartego w tytułach wykonawczych.

 

Ponadto rzecznik wojewody zaznacza - Nie ma konieczności czekania na podpis Pana Wojewody pod jakimkolwiek dokumentem, Wojewoda nie wydaje w tym postępowaniu żadnych decyzji, a samo postępowanie prowadzone jest bez jakiejkolwiek zwłoki ze strony organu egzekucyjnego. Równolegle prowadzone są postępowania organizacyjne związane z przygotowaniem do przeprowadzenia egzekucji.

 

Wykonawca inwestycji za opóźnienia będzie mógł domagać się kar umownych od Miasta Bydgoszczy. Ratusz informuje, że jeżeli takie kary się pojawią, to o ich pokrycie wystąpi do wojewody. Właściciel tartaku natomiast zaznacza, że ma sposoby prawne, aby nie musieć opuszczać działek przez kolejne miesiące.

 

Temat na komisji

We wtorek powstałemu patowi przyjrzy się Komisja Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Bydgoszczy. Przewodnicząca na posiedzenie oprócz przedstawicieli prezydenta, zaprosiła również wojewodę. Najbliższe dni pokażą, czy uda się jakoś problem rozwiązać, aby wszystkie strony sporu mogły być przynajmniej w jakimś stopniu usatysfakcjonowane.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Mundial się rozpoczął: Polacy przegrywają, w Bydgoszczy remis

  Piłkarskie święto jakim są Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej rozpoczęte. W czwartek rozegrano pierwsze mecze - w Bydgoszczy mistrz Ameryki Południowej podejmował Japonię. Tego samego dnia Polacy w Łodzi przegrali z reprezentacją Kolumbii. W weekend czekają nas na Gdańskiej dwa ciekawe mecze.

  Etykiety: Fifa U20
 • Nad Brdę zawitały potencjalne przyszłe gwiazdy piłki nożnej

  Nie raz zdarzało się, że na turniejach młodzieżowych błyszczeli przyszłe gwiazdy światowego futbolu. Dzisiaj w Polsce rozpoczynają się Mistrzostwa Świata U-20 w piłce nożnej, o godzinie 20:30 na stadionie Zawiszy reprezentacja Japonii zmierzy się w ramach rozgrywek grupy B z Ekwadorem.

  Etykiety: Fifa U20

Wiadomości sportowe

 

 

 • Frekwencja to nasz wspólny interes

  Zachęcanie do licznego udziału w wyborach to na pewno rzecz ważna z punktu rozwoju obywatelskości i demokracji. W przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego frekwencja ma znaczenie szczególne, bowiem okręgi nie mają ustalonej ,,odgórnie” liczby mandatów. Od tego jak licznie pójdziemy w niedzielę (26 maja) na wybory, zależeć będzie liczba reprezentantów województwa kujawsko-pomorskiego.

 • W Polsce mamy zbyt mało terminali multimodalnych. Wykorzystajmy to jako region

  Kilkadziesiąt metrów od muzealnych okrętów ,,ORP Błyskawica” oraz ,,Dar Pomorza” rozpoczęło się w środę forum poświęcone przyszłości branży intermodalnej w Polsce i w Europie. Konferencję ,,Intermodal-Cargo-Innowacje” organizowało Centrum Unijnych Projektów Transportowych pod patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Ministerstwa Infrastruktury.

  Etykiety: Emilianowo Gdynia TENT

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.