Jesteś tutaj: HomeBydgoszczAdam Michnik przeprosił za to, że PiS doszedł do władzy

Adam Michnik przeprosił za to, że PiS doszedł do władzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 styczeń 2018 23:57

Na zaproszenie Komitetu Obrony Demokracji do Bydgoszczy przyjechał redaktor naczelny Gazety Wyborczej Adam Michnik, którego można uznać również za czołową postać opozycji wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu dla zaproszonych gości ocenił on, iż jako Polska zmierzamy w kierunku państwa autorytarnego.

 

- Nie sądziłem, że w sposób taki ostentacyjny, z taką pogardą dla demokracji, instytucji międzynarodowych i konstytucji, będzie mógł tego pełzającego zamachu stanu. Przekształcać państwo demokratyczne w państwo autorytarne – mówił o działalności prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego, redaktor Adam Michnik. Spotkanie odbyło się w jednym z budynków Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Wzięło w nim udział ponad 200 osób, w tym prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

 

- Wygrali dużej w mierze z naszej winy – bił się w pierś red. Michnik – Z winy swoich oponentów. Ja jestem też winowajcą,, byłem tak przekonany, że on nie może wygrać (od redakcji: mowa o porażce Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich). Pozwalałem sobie na takie żarty megalomandzkie, że jeżeli Komorowski nie przejedzie po pijanemu zakonnicy na pasach, to nie może przegrać. Okazuje, że trzeba uważać z tego typu megalomanią i arogancją, bo to się może źle kończyć. Pierwszym człowiekiem, który mi przepowiedział, że może się to źle skończyć, był mój przyjaciel Chorwat, który mi powiedział, że w Chorwacji tak się skończyło. Wszyscy byli przekonani, że kto inny wygra, żebyśmy byli ostrożni.

 

Naczelny Wyborczej przyznał, że ocenił, iż Polska to nie są Bałkany i u nas coś takiego się nie może zdarzyć – Zdarzyło się!

 

Na niedomiar złego, zdaniem gościa KOD-u, mamy obecnie dość negatywną koniunkturę międzynarodową, na którą wpływa osłabienie Unii Europejskiej przez Brexit, rządy prowadzącego agresywną politykę Władymira Putina w Rosji, rządy Viktora Orbana na Węgrzech – Mamy Trumpa, którego nikt na świecie decyzji nie jest wstanie przewidzieć. Co on zrobi jutro? Czy wywoła jakąś gigantyczną awanturę?

 

- Niemniej jednak przypominam sobie zawsze, że Polska była w gorszych tarapatach. Złe momenty kiedyś przechodzą – podkreślał Adam Michnik - Trzeba znaleźć język, który będzie trafiał do ludzi głosujących na PiS. Człowiekowi jest trudno się przyznać, że głosował źle.

 

W jego opinii ,,choroba pis-owska jest uleczalna” - Trzeba rozmawiać z ludźmi tak, aby nie mieli oni takiego poczucia jak my mamy teraz, poczucia wykluczenia. Jeżeli ja słucham, że jestem w gorszym sorcie, to jestem wykluczony. Trzeba mówić takim językiem, żeby każdy z naszych oponentów wiedział, że w demokratycznej wolnej Polsce jest dla nich miejsce i nikt nie będzie dyskryminowany za to, że głosował tak, a nie inaczej. Miał do tego prawo.

 

Redaktor Gazety Wyborczej uważa, że kluczowym momentem mogą być zbliżające się wybory samorządowe. Powołał się na przykład Słowacji, gdzie ogromną klęskę w wyborach lokalnych odniosła ,,populistyczna prawica”.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza po niespecjalnym meczu pokonuje Flisaka

  W meczu 6 kolejki V ligi Zawisza pokonał w Bydgoszczy zespół Flisaka Złotoria, dzięki czemu zajmuje pozycję samodzielnego lidera ligi. Mecz rozegrany na stadionie przy ulicy Sielskiej w Fordonie do najciekawszych nie należał, było to raczej jedno z gorszych spotkań w wykonaniu niebiesko-czarnych.

 • Zawisza zagra w pucharze z BKS-em

  K-PZPN rozlosował pary III rundy Okręgowego Pucharu Polski, 26 września czeka nas pojedynek dwóch klubów piłkarskich będących członkami CWZS Zawisza: Zawiszy Bydgoszcz i BKS-u Bydgoszcz.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Kujawsko-pomorskie może stracić ponad 0,6 mld zł z Unii Europejskiej

  Zaniepokojenie wdrażaniem funduszy europejskich przez część województw wyraził wiceminister Jerzy Kwieciński – w skali kraju bezpowrotnie zagrożone jest 1,3 mld euro, najwięcej stracić może województwo kujawsko-pomorskie.

 • Zamieszanie wokół list do sejmiku

  Zgodnie z kalendarzem wyborczym rejestracja kandydatów na radnych wojewódzkich powinna się zakończyć w poniedziałek o godzinie 23:59. Praktycznie do chwili obecnej ten proces nie został zakończony. Co możemy jednak zauważyć, to dużą liczbę komitetów, które wystawiły kandydatów – łącznie 12.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.