Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni kłócą się o dekomunizację

Radni kłócą się o dekomunizację

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 grudzień 2017 11:17

Najważniejszym punktem dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy będzie dzisiaj uchwalanie budżetu na rok 2018, najpierw radni burzliwie jednak przez ponad dwie godziny ustalali porządek obrad, a dokładniej ustalali, czy w porządku obrad powinna znaleźć się uchwała przywracająca nazwę Alei Planu 6-letniego, Alei Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dyskusja w tym punkcie dopiero przed nami.

 

Klub radnych Platformy Obywatelskiej zaproponował przedmiotową uchwałę, a także zmieniającą nazwę ulicy Bernarda Śliwińskiego na Przodowników Pracy (powstańca wielkopolskiego, prezydenta Bydgoszczy w II RP, uczestnika wojny obronnej w 1939 roku). Radni PO tłumaczyli, że Plan 6-letni wpisał się w tożsamość Kapuścisk, jego realizacja pozwoliła utworzyć to osiedle oraz zakłady chemiczne ,,Zachem” - Nie wszystko co powstało w PRL należy ocenić negatywnie – wyjaśniał radny Jakub Mikołajczak.

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości głównie zarzucali braki formalne projektów PO. Według radnego Stefana Pastuszewskiego, koalicja chce przywrócić relikty systemu komunistycznego i tym samym naruszyć ustawę dekomunizacyjną. Przewodniczący klubu PiS Mirosław Jamroży stwierdził, iż dostarczenie tych projektów uchwał dopiero dzisiaj narusza statut i zaproponował, aby odroczyć sesję na przyszły miesiąc. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego przesunięcie uchwalenia budżetu mogłoby przynieść negatywne skutki dla Bydgoszczy. Wniosek Jamrożego został odrzucony, co oznacza, że dzisiaj radni będą nad tymi projektami procedować.

 

Radny Paweł Bokiej uważa, że koalicja liczy na awanturę pomiędzy prezydentem Bydgoszczy i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, bowiem ten drugi zgodnie z prawem powinien ewentualnie podjęte dzisiaj uchwały unieważnić, co może skończyć się sporem w sądzie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

  Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

 • Bruski: Jak ktoś wieszczy koniec lekkiej atletyki w Bydgoszczy to jest w błędzie

  Historyczny triumf Polski na 100. lecie Polskiego Związku Lekkiej Atletyki to już historia. To, że doszło do tego w Bydgoszczy to efekt wielu zorganizowanych dużych imprez w naszym mieście. Czy to będzie już pożegnanie z wielkimi wydarzeniami lekkoatletycznymi dla Bydgoszczy? Takie spekulacje się pojawiły, które ożywają gdy swoje ambicje prezentuje Śląsk.

Wiadomości sportowe

 • To były słabe cztery lata dla regionu

  Przygotowania do kampanii wyborczej (ta oficjalnie ruszy dopiero po rejestracji list) są coraz bardziej widoczne, za chwilę kandydaci, w tym obecni posłowie będą agitować, aby oddać na nich głos. Warto przy takich okazjach pytać, co zrobili przez ostatnie cztery lata, a tych dokonań zbyt wielu nie mamy.

 • Rząd szacuje straty spowodowane suszą na ponad miliard złotych

  Problem suszy, a właściwie ogólnego deficytu wody, dostrzegalny jest od kilku tygodni. Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ocenił, że w okresie od 11 czerwca do 10 sierpnia zjawisko suszy dotknęło prawie wszystkie gminy w województwie kujawsko-pomorskim, w różnym stopniu. Ministerstwo Rolnictwa kładzie na stół pierwszą pulę pieniędzy.

  Etykiety: susza Rolnictwo

Wiadomości z regionu

Śledź nas