Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRadni kłócą się o dekomunizację

Radni kłócą się o dekomunizację

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 28 grudzień 2017 11:17

Najważniejszym punktem dzisiejszej sesji Rady Miasta Bydgoszczy będzie dzisiaj uchwalanie budżetu na rok 2018, najpierw radni burzliwie jednak przez ponad dwie godziny ustalali porządek obrad, a dokładniej ustalali, czy w porządku obrad powinna znaleźć się uchwała przywracająca nazwę Alei Planu 6-letniego, Alei Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dyskusja w tym punkcie dopiero przed nami.

 

Klub radnych Platformy Obywatelskiej zaproponował przedmiotową uchwałę, a także zmieniającą nazwę ulicy Bernarda Śliwińskiego na Przodowników Pracy (powstańca wielkopolskiego, prezydenta Bydgoszczy w II RP, uczestnika wojny obronnej w 1939 roku). Radni PO tłumaczyli, że Plan 6-letni wpisał się w tożsamość Kapuścisk, jego realizacja pozwoliła utworzyć to osiedle oraz zakłady chemiczne ,,Zachem” - Nie wszystko co powstało w PRL należy ocenić negatywnie – wyjaśniał radny Jakub Mikołajczak.

 

Radni Prawa i Sprawiedliwości głównie zarzucali braki formalne projektów PO. Według radnego Stefana Pastuszewskiego, koalicja chce przywrócić relikty systemu komunistycznego i tym samym naruszyć ustawę dekomunizacyjną. Przewodniczący klubu PiS Mirosław Jamroży stwierdził, iż dostarczenie tych projektów uchwał dopiero dzisiaj narusza statut i zaproponował, aby odroczyć sesję na przyszły miesiąc. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego przesunięcie uchwalenia budżetu mogłoby przynieść negatywne skutki dla Bydgoszczy. Wniosek Jamrożego został odrzucony, co oznacza, że dzisiaj radni będą nad tymi projektami procedować.

 

Radny Paweł Bokiej uważa, że koalicja liczy na awanturę pomiędzy prezydentem Bydgoszczy i wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem, bowiem ten drugi zgodnie z prawem powinien ewentualnie podjęte dzisiaj uchwały unieważnić, co może skończyć się sporem w sądzie.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Sejmik chce uczcić 100. lecie powrotu Kujaw i Pomorza do Polski. Projekt stanowiska słaby

    W poniedziałek 16 grudnia na Sejmiku Województwa planowane jest przyjęcie stanowiska w sprawie uczczenia 100. Rocznicy Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Wątpliwości może budzić już jednak treść zaproponowanego dokumentu, w którym zapomina się nawet wspomnieć o Powstaniu Wielkopolskim.

  • Jutro Sejmik Województwa uchwali budżet

    Przed nami budżetowa sesja Sejmiku Województwa – sesje budżetowe należą do najważniejszych, choć w przypadku samorządów wojewódzkich, często radni podejmują decyzje o mniejszej wadze, niż np. w miastach na prawach powiatu. Dlaczego tak jest? - bowiem duża część inwestycji Samorządu Województwa odbywa się poza oficjalnym budżetem, poprzez spółki podległe kapitałowo województwu.

Wiadomości z regionu

Śledź nas