Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Sprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 listopad 2017 00:35

Duże kontrowersje w Bydgoszczy wywołały zapisy programu Platformy Obywatelskiej, który zakłada likwidację urzędów wojewódzkich i przekazanie kompetencji wojewodów marszałkom województw. W Bydgoszczy jest przede wszystkim obawa, że utrata Urzędu Wojewódzkiego, doprowadzi do utraty funkcji współstolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

W poniedziałek poseł Paweł Olszewski poinformował, że program Platformy Obywatelski ,,Polska Samorządna” zawiera również zapisy bardziej precyzyjne dla kujawsko-pomorskiego, gdzie zakłada się rozdzielenie siedziby marszałka i sejmiku. Ta wersja programu nie jest jednak publicznie znana.

 

Na czele zespołu programowego ,,Polski Samorządnej” stoi poseł Jacek Protas, reprezentujący w sejmie okręg elbląski. Do 2014 roku Jacek Protas był marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, stąd też zapewne doskonale rozumie pozycję marszałków województw. Z województwa kujawsko-pomorskiego w zespole tworzącym program znalazła się tylko jedna osoba – Marek Smoczyk, sekretarz województwa. W przeszłości pełnił funkcję chociażby dyrektora Gabinetu Wojewody Toruńskiego. Wynika zatem z tego, że do opracowującej program Samorządowej Rady Programowej Platformy Obywatelskiej, nie zaproszono żadnych przedstawicieli bydgoskich struktur.

 

W radzie programowej znalazł się m.in. związany ze Śląskiem Marek Wójcik, który podczas prac nad ustawą metropolitalną twierdził, że kwestią czasu jest tylko, kiedy mieszkańcy nie będą odróżniać, gdzie kończy się Bydgoszcz a zaczyna Toruń.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • W sobotę Zawisza nie zagra

  Planowany w Chełmży mecz 11 kolejki V ligi pomiędzy Cyklonem Kończewice, a Zawiszą Bydgoszcz nie dojdzie do skutku w pierwotnym terminie, czyli w sobotę 20 października. O zmianę terminu meczu zawnioskowali gospodarze.

 • Skrót: Zawisza - Victoria Lisewo

  Był to mecz pełen emocji, nerwy trenerowi Jackowi Łukomskiego towarzyszyły do końca. Zachęcamy do obejrzenia skrótu z tego pojedynku w ramach rozgrywek V ligi pomiędzy Zawiszą Bydgoszcz i Victorią Lisewo. Spotkanie rozegrane zostało w niedzielę 14 października, przy ulicy Sielskiej w Fordonie.

Wiadomości sportowe

 • Najważniejsze informacje związane z wyborami

  W niedzielę 21 października odbędą się wybory samorządowe, w których wybierzemy przedstawicieli do różnych szczebli samorządy w kadencji 2018-2023. Wybierać będziemy prezydentów, burmistrzów, wójtów, radnych wojewódzkich, radnych powiatowych i gminnych. Oznacza to, że będziemy głosowali na kilku kartach.

 • Rozpoczyna się cisza wyborcza

  O północy rozpoczęła się cisza wyborcza - wszela agitacja wyborcza jest zakazana. Jest to czas, w którym wyborcy będą mogli na spokojnie przemyśleć na kogo oddadzą swój głos w niedzielę 21 października. Zakończona kampania byla dość intensywna, stąd też kilkadziesiąt godzin ciszy wyborczej zapewne wszystkim dobrze zrobi.

Wiadomości z regionu

Kosma Złotowski

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.