Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Sprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 listopad 2017 00:35

Duże kontrowersje w Bydgoszczy wywołały zapisy programu Platformy Obywatelskiej, który zakłada likwidację urzędów wojewódzkich i przekazanie kompetencji wojewodów marszałkom województw. W Bydgoszczy jest przede wszystkim obawa, że utrata Urzędu Wojewódzkiego, doprowadzi do utraty funkcji współstolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

W poniedziałek poseł Paweł Olszewski poinformował, że program Platformy Obywatelski ,,Polska Samorządna” zawiera również zapisy bardziej precyzyjne dla kujawsko-pomorskiego, gdzie zakłada się rozdzielenie siedziby marszałka i sejmiku. Ta wersja programu nie jest jednak publicznie znana.

 

Na czele zespołu programowego ,,Polski Samorządnej” stoi poseł Jacek Protas, reprezentujący w sejmie okręg elbląski. Do 2014 roku Jacek Protas był marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, stąd też zapewne doskonale rozumie pozycję marszałków województw. Z województwa kujawsko-pomorskiego w zespole tworzącym program znalazła się tylko jedna osoba – Marek Smoczyk, sekretarz województwa. W przeszłości pełnił funkcję chociażby dyrektora Gabinetu Wojewody Toruńskiego. Wynika zatem z tego, że do opracowującej program Samorządowej Rady Programowej Platformy Obywatelskiej, nie zaproszono żadnych przedstawicieli bydgoskich struktur.

 

W radzie programowej znalazł się m.in. związany ze Śląskiem Marek Wójcik, który podczas prac nad ustawą metropolitalną twierdził, że kwestią czasu jest tylko, kiedy mieszkańcy nie będą odróżniać, gdzie kończy się Bydgoszcz a zaczyna Toruń.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót: Naprzód Jabłonowo – Zawisza Bydgoszcz

  W relacji z meczu 2 kolejki V ligi pisaliśmy, że wynik spotkana nie odzwierciedla emocji jakie panowały na boisku, zwłaszcza w pierwszej połowie, która mogła postawić niebiesko-czarnych w trudnej sytuacji. Te emocje chcemy Wam pokazać przez emisję skrótu z tego meczu.

 • Wbrew wynikowi dla Zawiszy nie była to łatwa przeprawa

  Wynik 2 kolejki V ligi rozgrywanej w Jabłonowie Pomorskim może sugerować, że niebiesko-czarni zespołowi Naprzodu zgotowali pogrom na boisku. Będąc na meczu przeżywało się jednak ogromne emocje, bowiem gospodarze mieli sytuację, aby sprawić niespodziankę w meczu przeciwko Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • O tym jak samoloty celowo rozpylają nad Polską truciznę

  Rozwój technologii sprawia, że w internecie każdy może publikować właściwie wszystko co mu przyjdzie do głowy. Pozwala to np. rozpowszechniać teorie o tym jak za pomocą szczepionek planuje się dokonać ,,depopulacji ludzkości”, truć mają nas natomiast chemikalia celowo wypuszczane przez latające samoloty tzw. ,,chemitrails”. Gorzej, gdy takie teorie zaczynają rozpowszechniać przedstawiciele polskiego parlamentu, izby którzy mimo wszystko powinni starać się dbać o poważny wizerunek.

 • Czy kujawsko-pomorscy rolnicy otrzymają we wrześniu pomoc rządową?

  Susza kolejny rok z rzędu nie oszczędza kujawsko-pomorskich rolników, choć w tym roku skala tego zjawiska jest szczególna. 31 lipca Rada Ministrów zdecydowała się przeznaczyć na pomoc dla poszkodowanych przez suszę blisko 800 mln zł, mówi się nieoficjalnie nawet o zwiększeniu tej kwoty. Żeby rolnicy otrzymali pieniądze we wrześniu, do końca tego tygodnia samorządy powinny zakończyć szacowanie szkód.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.