Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Sprawdzamy kto tworzył program ,,Polska Samorządna”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 listopad 2017 00:35

Duże kontrowersje w Bydgoszczy wywołały zapisy programu Platformy Obywatelskiej, który zakłada likwidację urzędów wojewódzkich i przekazanie kompetencji wojewodów marszałkom województw. W Bydgoszczy jest przede wszystkim obawa, że utrata Urzędu Wojewódzkiego, doprowadzi do utraty funkcji współstolicy województwa kujawsko-pomorskiego.

W poniedziałek poseł Paweł Olszewski poinformował, że program Platformy Obywatelski ,,Polska Samorządna” zawiera również zapisy bardziej precyzyjne dla kujawsko-pomorskiego, gdzie zakłada się rozdzielenie siedziby marszałka i sejmiku. Ta wersja programu nie jest jednak publicznie znana.

 

Na czele zespołu programowego ,,Polski Samorządnej” stoi poseł Jacek Protas, reprezentujący w sejmie okręg elbląski. Do 2014 roku Jacek Protas był marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, stąd też zapewne doskonale rozumie pozycję marszałków województw. Z województwa kujawsko-pomorskiego w zespole tworzącym program znalazła się tylko jedna osoba – Marek Smoczyk, sekretarz województwa. W przeszłości pełnił funkcję chociażby dyrektora Gabinetu Wojewody Toruńskiego. Wynika zatem z tego, że do opracowującej program Samorządowej Rady Programowej Platformy Obywatelskiej, nie zaproszono żadnych przedstawicieli bydgoskich struktur.

 

W radzie programowej znalazł się m.in. związany ze Śląskiem Marek Wójcik, który podczas prac nad ustawą metropolitalną twierdził, że kwestią czasu jest tylko, kiedy mieszkańcy nie będą odróżniać, gdzie kończy się Bydgoszcz a zaczyna Toruń.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza do wiosny będzie przygotowywał się z IV ligowcami

  Po udanej rundzie jesiennej przed piłkarzami Zawiszy kilka spokojnych tygodni. Do trenowania wrócą dopiero po nowym roku. Już dzisiaj znamy plan gier sparingowych, w ramach których Zawisza zmierzy się z kilkoma klubami grających klasę wyżej, w IV lidze.

 • Co tam w niższych ligach słychać?

  Liderem w B kasie grupie III po rundzie jesiennej jest reaktywowany klub Gwiazdy Bydgoszcz. Jak radzą sobie natomiast byli rywale Zawiszy? Sprawdzamy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • YouTube apeluje do internautów o zablokowanie artykułu 13

  12 września Parlament Europejski przyjął dyrektywę o prawach autorskich i jednolitym rynku cyfrowym, ochrzczonym przez polskich internautów jako ACTA II. Dużo kontrowersje budzi treść przyjętego artykułu 13. Od pewnego czasu najpopularniejszy światowy serwis hostujący filmy YouTube (własność Google) informuje swoich użytkowników z Unii Europejskiej, o szkodliwości zapisów tego artykułu.

 • Otwarcie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S-5 przesunięte

  Odcinek Białe Błota – Tryszczyn drogi ekspresowej S-5 ukończony będzie kilka miesięcy później niż pierwotnie zakładano. Nowy termin oddania inwestycji do użytku to marzec 2020 roku.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.