Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWymiana pieców to zadanie przynajmniej na dwie dekady

Wymiana pieców to zadanie przynajmniej na dwie dekady

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 27 wrzesień 2017 00:21
Wymiana pieców to zadanie przynajmniej na dwie dekady Fot: Bartosz Bieliński

 Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego radnym zaprezentowano informację o stanie środowiska w województwa kujawsko-pomorskim, ze szczególnym uwzględnieniem Bydgoszczy. Można powiedzieć po tej informacji, że nie jest u nas fatalnie, ale również nie jest idealnie, bowiem przy Europie Zachodniej wypadamy blado.

Przedstawiciel Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska wskazał, że województwo kujawsko-pomomorskie jest czwartym w Polsce pod względem wykorzystywania aparatury badającej stan atmosfery. Więcej urządzeń pracuje tylko w trzech województwach o typowo przemysłowym charakterze.

 

W naszym województwie odnotowuje się od wielu lat spadek zanieczyszczeń powstałych na skutek pyłów przemysłowych. Jedną z głównych przyczyn tego, że odnotowywane są wysokie stężenia chociażby PM10 jest spalanie przez mieszkańców węgla oraz drewna. W samym centrum Bydgoszczy zdaniem WIOŚ do wymiany jest około 20 tys. pieców. Szacuje się, że wymiana technologii ogrzewania w Bydgoszczy na ekologiczną zajmie ponad dwie dekady.

 

Nie zawsze precyzyjne pomiary

Przedstawiciel WIOŚ zwrócił uwagę, że pomiary bezpośrednio wykazywane na stacjach nie zawsze należy traktować bezpośrednio. Niekiedy bowiem zawyżane jest stężenie z powodu pyłu Saharyjskiego, który dociera niekiedy do Europy z Północnej Afryki. Takie zdarzenie inspektorzy ochrony środowiska odnotowali w naszym województwie 5 kwietnia 2016. Podwyższony poziom odnotowano również w noc sylwestrową, bowiem taki wpływ mają fajerwerki.

 

Stan Brdy

Raport obejmuje również monitoring stanu rzek. Za dobry można uznać stan Brdy, o wysokim potencjale ekologicznym na wysokości Piły Młyn (na północ od Koronowa). W Smukale i w Brdyujściu stan Brdy uznano już za umiarkowany. Jeżeli chodzi o Brdyujście ocena bakteriologiczna została określona jako niezadowalająca.

 

Obywatelskie stacje pomiarów

W ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego złożono projekty budowy dzielnicowych systemów oceny stanu środowiska. Taki system być może powstanie na Osowej Górze (jak zdecydują mieszkańcy). Zdaniem WIOŚ ważne będzie jednak późniejsze ulokowanie stacji, podając za zły przykład Grudziądz, gdzie czujnik zamontowano na parkingu samochodowym, gdzie spaliny pojazdów naturalnie zwiększały odczyty. Według WIOŚ taki system dzielnicowy może przynieść jednak też korzyści, bowiem mobilizować społeczności osiedlowe do samokontroli tego co jest spalane w piecach. W skrajnych przypadkach do pieców trafiają śmieci, w tym również tworzy sztuczne, które mają duży wpływ na powstawanie smogu.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas