Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy przeciwny reformie oświaty

Prezydent Bydgoszczy przeciwny reformie oświaty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 styczeń 2017 15:39

W ubiegłym tygodniu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał reformę systemu oświaty, której głównej elementem będzie likwidacja gimnazjów. Najbliższe tygodnie będą okresem, gdy samorządy będą musiały podjąć stosowne decyzję, w celu dostosowania prowadzonych przez siebie szkół do nowego systemu. Urząd Miasta Bydgoszczy chce wdrożyć reformę w sposób najbardziej korzystny dla uczniów i nauczycieli, choć władze miasta samą likwidację gimnazjów krytykują.

 

Bydgoski ratusz wskazuje, że forma z jednej strony niesie dla samorządów niepotrzebne kosztów, wprowadzi chaos organizacyjny, zaś w okresie przejściowym pojawi się również zjawisko przepełnienia w szkołach.

 

W Bydgoszczy funkcjonuje obecnie 47 gimnazjów, z tego 11 jest samodzielnymi jednostkami, pozostałe wchodzą w skład zespołów szkół. Zlikwidowane gimnazja zostaną albo przekształcone w szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe, włączone w skład innych szkół lub po prostu zlikwidowane.

 

Prezydent Rafał Bruski propozycję reformy oświaty na terenie Bydgoszczy, czyli propozycję funkcjonowania nowego systemu szkół, planuje przedstawić w przyszły piątek. Wcześniej planowane są spotkania z dyrektorami szkół. Ratusz szacuje, że reforma dotnie ok. 37 tys. uczniów i ponad 4,5 tys. nauczycieli.

 

Ponadto planuje się utworzenie Bydgoskiego Banku Nauczycieli, który miałby pomóc znaleźć pracę zwolnionym pedagogom bądź ułatwić poszukiwania dodatkowych godzin, jeżeli pojawi się problem z pracą na cały etat.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Kolejny remis Zawiszy w przygotowaniach do rundy jesiennej

  W sobotę, w samo południe, rozpoczął się mecz sparingowy pomiędzy V-ligowcami Zawiszą Bydgoszcz i Wisłą Tczew (okręg malborski). Podobnie jak ubiegłotygodniowy sparing ze Spartą Brodnica, mecz ten zakończył się remisem.

 • Tyczkarki i tyczkarze będą rywalizować w.... galerii handlowej

  W najbliższą sobotę w Zielonych Arkadach odbędzie się lekkoatletyczny miting w skoku o tyczce. Zobaczymy polskie gwiazdy w tej dyscyplinie: Annę Rogowską, Monikę Pyrek, Piotra Liska i Pawła Wojciechowskiego. Ten ostatni powinien liczyć na szczególny doping, z racji trenowania w bydgoskim Zawiszy.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Wykonawca trzech odcinków S-5 chce większej zapłaty

  Włoska firma Impresa Pizzaroti chce zwiększenia wartości realizowanego w ramach budowy drogi ekspresowej S-5 kontraktu. Impresa Pizzaroti wygrała przetarg na realizację trzech odcinków w województwie kujawsko-pomorskim: Białe Błota – Nowe Marzy – Dworzyskowo; Dworzyskowo – Aleksandrowo oraz Białe Błota – Szubin.

 • Czy będzie przetarg na przewozy kolejowe w kujawsko-pomorskim?

  Radny Michał Krzemkowski odnosząc się do zapowiedzi medialnych wyraził pogląd, że ogłaszanie przetargu na obsługę połączeń kolejowych w województwie to zły pomysł i Zarząd Województwa powinien dalej powierzać usługę państwowo-samorządowym Przewozom Regionalnym. Zdaniem marszałka Piotra Całbeckiego decyzja o przetargu ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.