Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Bydgoszczy przeciwny reformie oświaty

Prezydent Bydgoszczy przeciwny reformie oświaty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 styczeń 2017 15:39

W ubiegłym tygodniu Prezydent RP Andrzej Duda podpisał reformę systemu oświaty, której głównej elementem będzie likwidacja gimnazjów. Najbliższe tygodnie będą okresem, gdy samorządy będą musiały podjąć stosowne decyzję, w celu dostosowania prowadzonych przez siebie szkół do nowego systemu. Urząd Miasta Bydgoszczy chce wdrożyć reformę w sposób najbardziej korzystny dla uczniów i nauczycieli, choć władze miasta samą likwidację gimnazjów krytykują.

 

Bydgoski ratusz wskazuje, że forma z jednej strony niesie dla samorządów niepotrzebne kosztów, wprowadzi chaos organizacyjny, zaś w okresie przejściowym pojawi się również zjawisko przepełnienia w szkołach.

 

W Bydgoszczy funkcjonuje obecnie 47 gimnazjów, z tego 11 jest samodzielnymi jednostkami, pozostałe wchodzą w skład zespołów szkół. Zlikwidowane gimnazja zostaną albo przekształcone w szkoły podstawowe lub ponadpodstawowe, włączone w skład innych szkół lub po prostu zlikwidowane.

 

Prezydent Rafał Bruski propozycję reformy oświaty na terenie Bydgoszczy, czyli propozycję funkcjonowania nowego systemu szkół, planuje przedstawić w przyszły piątek. Wcześniej planowane są spotkania z dyrektorami szkół. Ratusz szacuje, że reforma dotnie ok. 37 tys. uczniów i ponad 4,5 tys. nauczycieli.

 

Ponadto planuje się utworzenie Bydgoskiego Banku Nauczycieli, który miałby pomóc znaleźć pracę zwolnionym pedagogom bądź ułatwić poszukiwania dodatkowych godzin, jeżeli pojawi się problem z pracą na cały etat.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Przeżyjmy te chwile raz jeszcze

    Europejska Federacja Lekkoatletyczna – European Athletics – opublikował niespełna trzyminutowy film podsumowujących tegoroczne Drużynowego Mistrzostwa Europy Super Liga, których gospodarzem była Bydgoszcz. Bohaterami filmu są reprezentanci Polski, ale czemu się dziwić, skoro zdominowali oni ten turniej, odnosząc historyczne zwycięstwo.

  • Brytyjskie media żyły wpadką w Bydgoszczy

    Równy tydzień temu kończyły się Drużynowe Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce, których gospodarzem była Bydgoszcz. Historyczny triumf reprezentacji Polski zapamiętamy na długo, a w innych krajach naturalne jest, że uwaga zwrócona była w inne kwestie. Brytyjskie media wyjaśniają dość zagadkową dyskwalifikację brytyjskiej sztafety 4x400 metrów, w jednej z ostatnich konkurencji turnieju.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu

Śledź nas